Parfémy a vůně

Parfémy jsou další příklad nedostatku vzdělání Čechů v oblasti módy.

Parfémy si totiž většina lidí nekupuje

Pravděpodobnost, že máte doma parfém, se blíží nule. Parfém je totiž označení nejsilnější vůně, která se ale prakticky neprodává.

Přesto lidé hovoří o tom, že si kupují parfémy, vyhledávají na internetu parfémy a „voní se parfémy“.

Níže uvádím tabulku převzatou a přeloženou primárně z anglické Wikipedie, která udává, kolik procent kompozice obsahují jednotlivé vůně. Jinak řečeno, kolik procent obsahu jsou aktivní složky.

 

Název Procent aktivních složek
Parfém 10 až 25 % kompozice, někdy i přes 50 %
Toaletní parfém/parfémová voda nebo Eau de Parfum (EdP) 7 až 15 %
Toaletní voda nebo Eau de Toilette (EdT) 1 až 6 %
Kolínská voda  nebo Eau de Cologne (EdC) 3 až 5 % kompozice ve zředěném, často 70% lihu (obsahuje 70 % ethanolu).
Splash a vody po holení 0,5 až 2 %

 

Jak si kupovat vůni


1. Nejprve si vůni nastříkejte na papírek z parfumérie. Papírek si raději popište (některé prodavačky vám pomohou), protože za chvíli si nebudete pamatovat, jaká vůně je která. Pokud vás nějaká vůně zaujala, pokračujte na následující bod.

2. Protože "parfém" reaguje s individuálním složením každého člověka rozdílně, může jedna a ta stejná vůně na někom vonět a na jiném páchnout. Proto si vždy musíte vyzkoušet vůni tak, že si ji nastříkáte na místa, kde jsou ty nějaké tepny.

Odlišnost je dána reakcí vaší kůže a potu a vůní („parfémem“). Každý se jinak potíme (co do objemu i složení potu), něco jiného vylučujeme a máme i trochu rozdílnou teplotu. Naše složky tak reagují se složkami vůně a z reakce teprve vzniká to, co skutečně bude cítit. Proto se může stát, že jednou na vás vůně vonět bude a podruhé ne.

3. Je velice, velice důležité zjistit, jak se ta která vůně rozvinula právě na vás. To zjistíte nejdříve zhruba tak po půl hodině. Může se stát, že některá vůně se na vás rozvine pěkně a některá ne. Tzn., že z parfumérie musíte odejít! Nemůžete si myslet, že když vám to nyní voní, bude to vonět i za půl hodiny. Opravdu, rozdíly jsou velké!

4. Existují obecně letní a zimní vůně. Letní jsou svěžejší, zimní těžší. V každém období se jinak potíme, vůně se jinak rozvíjí, je jiné složení a vlhkost vzduchu, jiná teplota a vůně („parfémy“) voní jinak.

Tip: Protože na sobě většinou nějakou vůni mám a nemohu si ji stříkat na zápěstí, zkouším jiné části paže. Např. doprostřed mezi loket a zápěstí a mezi loket a rameno, z obou stran atd. Tak si mohu nechat rozvinout v pohodě i čtyři vůně.

Tip: Po pěti vůních ztrácíte přehled o tom, jak která vůně voní. V každé dobré parfumérii (tedy u v Česku velmi zřídka) najdete nádobu s kávovými zrny. Otevřete ji, zatřepete a budete chvíli intenzivně dýchat vůni kávy. Pak zase budete schopni vnímat jednotlivé vůně. Postup samozřejmě můžete opakovat.

Jak si vybírat vůni

Existují čtyři důvody, proč nosíme vůně (někdo i parfémy :-)).

1. Abychom se cítili příjemně my sami.
2. Aby se příjemně cítilo naše okolí.
3. Abychom něčeho dosáhli u našeho okolí (často v oblasti vztahů).
4. Abychom se odlišili.

Výše uvedené cíle mohou být v rozporu. Například o jedné vůni víme, že je svádivá. Ale na běžné denní nošení se nám nelíbí.

Móda, a vůně jsou součástí módy, vypráví o individualitě a odlišnosti. Proto kladu u vůní důraz především na teto bod: musíte se odlišit. Musíte si tedy koupit vůně, které jsou originální.

Na stránkách většiny e-shopů a i v kamenných obchodech najdete, co se nejvíce prodává (protože pracuji v marketingu, musím vám prozradit, že v Česku to často není pravda – prodejci do těchto žebříčku dávají to, co chtějí nejvíce prodat – ale aspoň orientačně vám to může pomoci). Nebo se zeptejte prodavaček, co si lidé nejvíce kupují.

Řekněme tedy, že jste zjistili, že se nejvíce prodává (stav červen 2008, parfumerie Fann):

  1. Hugo Boss No.6
  2. Lacoste Essential
  3. Giorgio Armani Acqua di Gio Uomo
  4. Versace pour Homme
  5. Dior Fahrenheit

A vy tedy víte, že přesně tyto „parfémy“ (správně: vůně) si nesmíte pořídit. Protože je bude mít každý. Takto nezaujmete. Musíte sami hledat a zkoušet vůně, které vám sednou a budou originální. Což chce samozřejmě trochu práce.

Jaké vůně doporučuji

Osobně dávám přednost minoritním výrobcům, jako je Editions de Parfums Frederic Malle, Bond No. 9, Creed, Serge Lutens Les Salons du Palais Royal Shiseido atd. Mají několik předností:

  1. V Česku se neprodávají. Pravděpodobnost, že bude někdo vonět stejně jako vy, je mizivá. Budete jedineční.
  2. Jsou drahé (na druhou stranu, stojí méně než za kolik se prodávají vůně v Česku, viz článek Jak na nákupy/nakupování přes internet online). Opět, většina lidí na ně mít nebude, a tak je malá pravděpodobnost, že by je někdo měl.
  3. Jsou fantastické. Jsou drahé, protože nejsou chemické (jako skoro všechny ostatní), ale čistě přírodní. Jejich složení je takové, že vydrží mnohem déle než normální „parfémy“. Jedna z vůní (poradím vám s čímkoli, ale jména mých vůní po mě nechtějte :-)) vydrží přes 18 hodin. Což je někdy až problém, když si jí chcete vzít ráno a večer nějakou jinou.

Pokud nechcete minoritní výrobce, podívejte se v zahraničí po vůních, které se u nás neprodávají. U nás např. trochu vyčnívá Sephora: prodává věci, které jiné české parfumerie nemají. Na druhém místě bych zařadil Douglas. Oba řetězce nás mají za provincii: v zahraničí mají naprosto jiný sortiment.

P. S. Nasadil jsem na web reklamu Google AdSense. Takže pod tímto článkem se automaticky objevují reklamy na e-shopy s "parfémy"...

Doporučené weby o „parfémech“

www.basenotes.net – nejlepší světový web o vůních

Přečtěte si související články z Magazínu o módě:

 

Diskusní téma: Parfémy a vůně

Datum 02.02.2010

Vložil lastquest

Titulek mgr?

Odpovědět

Nebudu se s Tebou mazat....
Zní to dobře,ale mohl by sis uvědomit,že pokud máš mindrák,tak na veřejné stránky určitě nepatří.
Dnes má tit."mgr." každý m.g.r a pak ty stránky tak vypadaj.Pozdrav bratra elegáne.

Datum 26.01.2010

Vložil Milovník elegance

Titulek cena

Odpovědět

"Mají několik předností: jsou drahé"...
Na tomto místě tyto stránky přestávám číst. Pan magistr Němec je evidentně znalec (což nemyslím ironicky), ale touto větou tyto stránky deklasoval na snobské a nepoužitelné. Škoda.

Datum 14.09.2010

Vložil Dom

Titulek Re: cena

Odpovědět

A pan Milovník elegance je nejspíše výsostný pitomec (taktéž není míněno ironicky), jelikož nepochopil a ani se nesnažil pochopit význam diskutované fráze, byť byl velmi pohotový při jejím souzení, snaže se blýsknouti svou rádoby duchaplnou, žel velmi tupou poznámkou.

Datum 12.11.2009

Vložil Ada

Titulek -

Odpovědět

Vůně není potřeba dávat na místa, kde jsou tepny. Tam se dávají právě parfémy. Nejlepší je stříkat na místo, ke kterému si člověk může čichnout, aniž by si musel ukroutit ruku. A některé toaletky, hlavně ty svěží, voní nejlíp na oblečení.
V oblastech s horkým počasím je zvykem nosit v létě těžké orientální vůně... ze všeho nejlíp se totiž rozvoní v teple, ne v zimě. Doporučuji spíš experimentovat než papouškovat stokrát opsané návody. Je pravda, že se u nás běžně nekoupí mnoho hezkých pánských orientů, které by v létě nedusily všechny okolo, ale když máte rád i niche vůně, tak určitě uspějete.

"Jsou drahé, protože nejsou chemické (jako skoro všechny ostatní), ale čistě přírodní."
Ale kdeže, ty můj odborníčku :) Čistě přírodní parfémy vyrábí jen pár firem a většinou nevoní nic moc, protože paleta použitelných ingrediencí je malá. Také nemají příliš dobrou výdrž. Všechny uvedené značky používají přírodní i syntetické složky, ale holt zadávají práci dobrým parfumérům a nešetří, a výsledek podle toho vypadá.

Datum 15.11.2009

Vložil Ada

Titulek Re: -

Odpovědět

Omlouvám se za ten povýšený tón, ale troufám si říct, že o parfémech něco vím, a vždycky mě náramně nadzvedne, když někdo aktivě oživuje fámy a bludy s nimi spojené.

Datum 03.11.2009

Vložil Dejv

Titulek Kávová zrnka

Odpovědět

Při exkurzi ve firmě Fragonard nám vysvětlili, že pověra o přivonění si ke kávovým zrnkům je rozšířená, ale nepravdivá. Nosní sliznice se zahltí molekulami vůně kávových zrnek a člověk, který si v takovém stavu koupí parfém, je potom doma překvapen, co si to vlastně koupil za vůni. Takže ke kávovým zrnkům nečichat, pokud se nám již vůně slévají, je lepší jít pryč z parfumerie a nechat nos na nějaký čas "vyvětrat".

Datum 09.10.2009

Vložil Gabula

Titulek Nelze odsuzovat všechny

Odpovědět

Řekla bych, že ani nákupem velmi drahého parfému ve značkovém obchodě nezískám záruku. A doba je taková, že si nákup velmi drahých parfémů nemůže spousta lidí dovolit a je přirozené, že hledají schůdnou cestu, jak si parfém opatřit. Já jsem koupila již několik parfémů na www.vune-parfemu.cz a jsem s nimi maximálně spokojená.

Datum 24.03.2009

Vložil Oldřich Dosedla

Titulek Nákup zajímavých značek parfémů

Odpovědět

Pokud hledáte doporučené parfémy, navštivte naše stránky www.parfemy-galeona.cz

Datum 24.10.2008

Vložil Petr RUMPERTESZ

Titulek Souhlas s Adrianou

Odpovědět

Chtěl jsme tady vložit odkaz na https://ada.konicky.net/index.php?page=parfemy
, ale jak vidím, předběhla mě Adriana. Každopádně i když s mnoha názory nesouhlasím, je to asi nejlepší česká stránka, na které je více než než jedna recenze pánského parfému.

Datum 01.10.2008

Vložil Adriana

Titulek vůně

Odpovědět

Nevím, jestli je to vhodné, ale troufám s doporučit web https://ada.konicky.net/index.php Ne, není to můj web, jak by se mohlo podle jména zdát. Věnuje se vůním, jejich hodnocením a je tam i místo pro diskuzi o vůních.

© Němec Marketing, s. r. o. a internetová agentura Robert Němec, 2008-2010. Všechna práva vyhrazena. Kopírování obsahu předávám naší advokátní kanceláři. Pánská a dámská móda a vše týkající se oblečení.